Turbacz (1310 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gorców, tu zbiegają się szlaki z Nowego Targu, Rabki, czy Koninek, przez Turbacz przebiega Główny Szlak Beskidzki. Schronisko PTTK tętni życiem przez cały rok, przyciąga masy turystów, biegaczy, narciarzy, psiarzy – słowem cały górski lud wraz z niedzielnymi turystami. W piękny dzień z króla Gorców rozciągają się widoki na Tatry, Babią Górę i Beskid Żywiecki, a w pochmurne serwuje niezwykły górski klimat, który warto chociaż raz w życiu poczuć na własnej skórze. 

Po więcej szlaków i wieści z gór zajrzyj na nasz profil na Facebook 

Informacje o trasie:

  • Długość trasy: 16,5 km (cała pętla) 
  • Czas przejścia pętli: 5:46 h 
  • Podejścia:  851 m 
  • Zejścia: 851 m 
  • Kolor szlaku: w Koninkach przy wyciągu szukamy niebieskiego szlaku. Tuż przed czołem Turbacza połączy się on z zielonym, a na Hali Turbacz dojdzie jeszcze żółty. Tymi trzema szlakami dochodzimy do schroniska PTTK na Turbaczu, gdzie łapiemy czerwony szlak, prowadzący do Rabki.  Czerwonym dochodzimy do Obidowca (od schroniska jakieś 45 minut do godziny), gdzie łapiemy zielony szlak w dół do Koninek.  
  • Dojazd do szlaku: Koninki są częścią wsi Poręba Wielka, w gminie Niedźwiedź. Jadąc z Krakowa Zakopianką w Lubniu odbijamy na Mszanę Dolną, a tam na Niedźwiedź. W Koninkach jest całkiem spory parking, płatny (w styczniu 2021 było to 20 złotych za cały dzień) . Jest też wyciąg na Tobołów, którym można skrócić szlak, np. odwracając pętlę i zaczynając od zielonego szlaku. 

Mapa i profil trasy: 

 

 

Charakterystyka: 

Niebieski szlak prowadzi głównie przez las. Po drodze mijamy polanę Oberówka z dużym miejscem biwakowym, szczyt Suchy Groń (1043 m n.p.m.), Polanę Średnie. Od połączenia z zielonym szlakiem już blisko jest na Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.) z którego wychodzimy na szeroką Halę Turbacz. Zimą we mgle łatwo się tam zgubić, ale w połowie hali jest tabliczka, do dwóch szlaków dochodzi jeszcze żółty. Gdy Na Hali Turbacz mijamy Szałsowy Ołtarz (trudno go przeoczyć), to wiemy, że schronisko jest już blisko. 

Ze schroniska idziemy czerwonym, Głównym Szlakiem Beskidzkim, warto go nie skracać drogą i przejść przez szczyt Turbacza (1310 m n.p.m.) . W bezchmurny dzień pięknie widać stamtąd Babią Górę. Do Obidowca prowadzi nas czerwony szlak, latem bywa tam błotniście, po drodze mijamy wrak samolotu (katastrofa lotnicza z 1973 roku) i odbijamy w dół na zielony. Na zielonym warto nadłożyć trochę drogi i zajrzeć do Obserwatorium na górze Suchora (przy polanie Suchora). Ostatnią przerwę warto zrobić na polanie Tobołów. 

Na Turbacz prowadzi masa szlaków turystycznych, na przykład: 

Szlak z Lubomierza – duża jego część prowadzi lasem, szeroką drogą, lubimy go robić w deszczowe dni
Z Nowego Targu (Kowańca) – szybki szlak do schroniska 
Szlak szczytami przez Stare Wierchy  – długi i i widokowy