Okolice Wielkiej Raczy cieszą niesamowitymi widokami na Małą Fatrę, kilkoma klimatycznymi schroniskami i bliskością granicy ze Słowacją. A jak smakuje prażony ser w górach wie tylko ten, kto go próbował! 

Trasa jest dość wymagająca, 20 km nie w kij dmuchał,  po drodze jest kilka podejść, dlatego warto przemyśleć podział trasy na dwa dni i zanocować w jednym z mijanych po drodze schronisk – na Wielkiej Raczy i na Przegibku

Trasy, zdjęcia i wieści z góry na naszym fanpage na Facebook!

Informacje o trasie: 

  • Długość trasy: 20,8 km 
  • Czas przejścia całej pętli: 7 h
  • Podejścia: 1034 m
  • Zejścia: 1034 m
  • Kolor szlaku: do schroniska na Wielkiej Raczy idziemy szlakiem żółtym, jest to szeroki otwarty szlak biegnący szeroką kamienistą drogą dojazdową, z kilkoma punktami widokowymi. Szlak żółty kilkaset metrów przed schronem łączy się ze szlakiem czerwonym. Pod samą Wielką Raczą warto wyjść na sam szczyt, gdzie znajduje się platforma widokowa z opisanymi szczytami. Z Raczy na Przegibek ruszamy szlakiem czerwonym, przez pierwszy kilometr towarzyszy nam jeszcze szlak zielony, który pod Małą Raczą odbija na Słowację. Długi czas idziemy granicą i Żywieckim Parkiem Krajobrazowym. To najładniejsza część trasy pełna malowniczych panoram na Beskid Śląski na północy, Beskid Żywiecki na wschodzie i północnym wschodzie oraz Małą Fatrą na południu. Mijamy rezerwat Śrubita (co stanowi mniej więcej połowę drogi), i dochodzimy do Przełęczy Przegibek. Tam zmieniamy szlak na niebieski i jesteśmy już tylko piętnaście minut od drugiego schroniska na trasie – na Przegibku. A stamtąd to już niecała godzina do Roztoki zielonym szlakiem. Proste, nie?
  • Dojazd do szlaku: Roztoki to przysiółek przy Rycerce Górnej, małej miejscowości za Zwardoniem. Samochód można zostawić na parkingu pod szlakiem (czarnym, rowerowym) i podejść. Niezmotoryzowani mają trudniejsze zadanie. Autobusy do Rycerki kursują z Żywca (Thermocar), nie dojeżdżają do samego szlaku i trzeba kawałek podejść. Bywają też problemy z wyjazdem w niedzielę, parę razy musieliśmy się posiłkować łapaniem stopa. 
  • Ważne – na mapie zaznaczony jest parking przy szlaku czarnym. Ten przy szlaku żółtym (zaznaczony jako Parking pod Raczą) cieszy się większą popularnością, ale kilkakrotnie czytaliśmy wiadomości o dewastacji samochodów tam parkujących. Taka sytuacja zdarza się tam najczęściej w porównaniu z innymi parkingami w Beskidach. Oczywiście skala dewastacji stanowi oczywiście mały profil w stosunku do liczby parkujących tam samochodów, ale warto to mieć na uwadze.

 

Mapa i profil trasy

 

 

Na czerwonym szlaku z widokiem na Małą Fatrę zimą: 

Wielka Racza widoki

…oraz jesienią: 

Szlak prowadzi przez las: 

Wielka Racza na szlaku

…i przez otwarte przestrzenie: 

Wielka Racza

Wieża widokowa na Wielkiej Raczy to obowiązkowy punkt programu wycieczki: 

Wielka Racza - wieża widokowa

 

Zachód słońca na szlaku: 

Wielka Racza na szlaku

Widoki ze szlaku: 

Wielka Racza