Okolice Wielkiej Raczy cieszą niesamowitymi widokami na Małą Fatrę, kilkoma klimatycznymi schroniskami i bliskością granicy ze Słowacją. A jak smakuje prażony ser w górach wie tylko ten, kto go próbował!
Trasa jest dość wymagająca, 20 km nie w kij dmuchał, po drodze jest kilka podejść, dlatego warto przemyśleć podział trasy na dwa dni i zanocować w jednym z mijanych po drodze schronisk – na Wielkiej Raczy i na Przegibku.
Trasy, zdjęcia i wieści z góry na naszym fanpage na Facebook!
Informacje o trasie:
- Długość trasy: 20,8 km
- Czas przejścia całej pętli: 7 h
- Podejścia: 1034 m
- Zejścia: 1034 m
- Kolor szlaku: do schroniska na Wielkiej Raczy idziemy szlakiem żółtym, jest to szeroki otwarty szlak biegnący szeroką kamienistą drogą dojazdową, z kilkoma punktami widokowymi. Szlak żółty kilkaset metrów przed schronem łączy się ze szlakiem czerwonym. Pod samą Wielką Raczą warto wyjść na sam szczyt, gdzie znajduje się platforma widokowa z opisanymi szczytami. Z Raczy na Przegibek ruszamy szlakiem czerwonym, przez pierwszy kilometr towarzyszy nam jeszcze szlak zielony, który pod Małą Raczą odbija na Słowację. Długi czas idziemy granicą i Żywieckim Parkiem Krajobrazowym. To najładniejsza część trasy pełna malowniczych panoram na Beskid Śląski na północy, Beskid Żywiecki na wschodzie i północnym wschodzie oraz Małą Fatrą na południu. Mijamy rezerwat Śrubita (co stanowi mniej więcej połowę drogi), i dochodzimy do Przełęczy Przegibek. Tam zmieniamy szlak na niebieski i jesteśmy już tylko piętnaście minut od drugiego schroniska na trasie – na Przegibku. A stamtąd to już niecała godzina do Roztoki zielonym szlakiem. Proste, nie?
- Dojazd do szlaku: Roztoki to przysiółek przy Rycerce Górnej, małej miejscowości za Zwardoniem. Samochód można zostawić na parkingu pod szlakiem (czarnym, rowerowym) i podejść. Niezmotoryzowani mają trudniejsze zadanie. Autobusy do Rycerki kursują z Żywca (Thermocar), nie dojeżdżają do samego szlaku i trzeba kawałek podejść. Bywają też problemy z wyjazdem w niedzielę, parę razy musieliśmy się posiłkować łapaniem stopa.
- Ważne – na mapie zaznaczony jest parking przy szlaku czarnym. Ten przy szlaku żółtym (zaznaczony jako Parking pod Raczą) cieszy się większą popularnością, ale kilkakrotnie czytaliśmy wiadomości o dewastacji samochodów tam parkujących. Taka sytuacja zdarza się tam najczęściej w porównaniu z innymi parkingami w Beskidach. Oczywiście skala dewastacji stanowi oczywiście mały profil w stosunku do liczby parkujących tam samochodów, ale warto to mieć na uwadze.
Mapa i profil trasy
Na czerwonym szlaku z widokiem na Małą Fatrę zimą:
…oraz jesienią:
Szlak prowadzi przez las:
…i przez otwarte przestrzenie:
Wieża widokowa na Wielkiej Raczy to obowiązkowy punkt programu wycieczki:
Zachód słońca na szlaku:
Widoki ze szlaku: