Drobiazgowy opis pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje na Kagbaczen z 1974 roku. Niesamowicie fajnie się czyta o przygotowaniach, organizacji wyprawy, o sprzęcie i luksusowym prowiancie (namioty typu ronda, anoraki czy baltonowskie śniadania).

Autor dość szczegółowo opisuje drogę przez egzotyczne dla niego kraje, miejscowe obyczaje i legendy, dzieli się też osobistymi spostrzeżeniami. Zajmują ponad pół książki, ale dzięki temu można trafić na takie opisy – perełki: „Powiecie, że takie dziwolągi mogły urodzić się tylko po tamtej stronie Atlantyku, że ruch hippisowski to patologiczny wynik schyłkowego społeczeństwa kapitalistycznego”
W książce są naprawdę świetne mapy, nie tylko samej drogi na szczyt, ale również drogi z Polski do Nepalu (część ekipy jechała Fiatami, część leciała, część płynęła statkiem).


W przeciwieństwie do innej pozycji poświęconej ten wyprawie – „Kangbachen zdobyty” – nie jest to praca zbiorowa, książka jest spójna, dobrze się ją czyta, jak tylko wygrzebiecie w bibliotece – pożyczajcie i czytajcie!

„Do Himalajów, wiecznych śniegów skarbnicy”, Wojciech Brański, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1981

Trasy na weekend, górskie szlaki, alerty pogodowe – więcej o górach na naszym profilu na Facebook!