W założeniu miały tu spać owce wśród płynącej gnojówki. I przez kilkadziesiąt tak było. Dzisiaj w tym samym budynku znajduje się jedno z najbardziej urokliwych schronisk w polskich górach.

Przed wojną dolinę Grajcarka, który wpada w Szczawnicy do Dunajca, dzieląc Małe Pieniny i południowe stoki Pasma Radziejowej zamieszkiwane były przez Łemków. Pradawni gospodarze, którzy podążali z owcami z terenów dzisiejszej Rumuni docenili również szerokie pienińskie hale. Po Drugiej Wojnie Światowej, w ramach akcji “Wisła” Łemków wysiedlono, ale z wypasu owiec nie zrezygnowano.
Chcąc odciążyć mocno wyeksploatowane tatrzańskie hale, postanowiono sprowadzić owce w okolice Jaworek i Szlachtowej. A jako, że to lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, to wszystko miało swój plan, cel i odpowiednią nazwę.

Małe Pieniny - wypas owiec

Małe Pieniny – wypas owiec

Plan

PRL-owskie władze działając zgodnie z prawidłami gospodarki centralnie planowanej postanowiły nie opierać się na oddolnej inicjatywie mieszkańców, wdrażając zamiast tego pełen rozmachu plan polegający na zbudowaniu czterech wielkich bacówek, obsługujących wypas owiec w całej okolicy. Jak to zwykle wówczas bywało zaczęto od biurokracji, powołując do życia Centrum Wypasu Owiec w Małych Pieninach. Wzorce czerpano ze zgniłego Zachodu, głównie Szwajcarii. Owczarnie – wyjątkowo, jak na ówczesne czasy, nowoczesne otoczone były systemem rynien do nawadniania hal, a przy budynkach umieszczono zbiorniki na gnojowicę do nawożenia hal. Do samej budowy wykorzystano ponad stuletnie, ogromne buki, który na potrzeby budowy zwożono aż spod samej Babiej Góry.

Realizacja

Jak to zwykle bywa, realizacja wielkiego planu okazała się znacznie bardziej problematyczna i nieco odstająca od szumnych założeń. Na początku zaczęły się problemy z wodą. Gdy szwajcarskie stoki przecinają bystre potoki, nawadniając okolicę, pienińskie szczyty rzadko przekraczające 1000 m n.p.m. nie spełniały podobnej roli. Dodatkowym problemem okazało się znalezienie chętnych do nowej pracy. Znający życie pasterskie Łemkowie zostali wywiezieni do ZSRR, a Polacy, którzy zamieszkali w ich domach, nie mieli takich tradycji. A ci, którzy mogliby się sprawdzić w podobnych warunkach, woleli postawić na własne hodowle, niż na pracę w kołchozowych warunkach. Wykończenie bacówek na wysoki połysk również okazało się przekleństwem całego przedsięwzięcia, ponieważ nowoczesna armatura i elementy wykonane z porządnych materiałów, szybko zostały docenione przez prywatną inicjatywę. Na koniec o bacówkach zapomniały same władze, które działając w trybie planów pięcioletnich zdążyły odtrąbić sukces nowej inicjatywy i przerzuciły swoją uwagę na inne działania.

Pozostałości po bacówce pod Wierchliczką

Pozostałości po bacówce pod Wierchliczką

Pozostałość

Podczas wędrówek po Małych Pieninach łatwo natknąć się na pozostałości wielkiego planu. Jako pierwsza nowe zastosowanie znalazła bacówka pod Wysoką. W latach sześćdziesiątych krakowscy studenci przerobili ją na schronisko górskie. Po pożarze w sylwestrową noc 1980 roku nikt nie zdobył się jednak na jej odbudowanie i dzisiaj możemy jedynie podziwiać jej fundamenty opodal charakterystycznego samotnego drzewa, zaraz przed ostatecznym podejściem na najwyższy szczyt Pienin. W nieco lepszym stanie, bo wraz z drewnianą konstrukcją, możemy spotkać bacówkę u podnóża Wierchliczki. Jej przyszłość jest jednak niepewna, bo budynek grozi zawaleniem, a otaczające go Parki Narodowe uniemożliwiają adaptację.

Bacówka pod Wysoką

To, co zostało z bacówki pod Wysoką

Podobny los spotkałby zapewne bacówkę pod Durbaszką, gdyby na pomoc nie ruszyli studenci. W 1973 roku niszczejący budynek został przejęty przez Wydział Oświaty Miasta Krakowa i na miejscu stanęła baza turystyczna dla młodzieży.
Ruszyły remonty, bo miejsce było w opłakanym stanie. W latach osiemdziesiątych dawną sypialnię dla owiec z powodzeniem zmieniono w schronisko górskie. W ramach czynu społecznego harcerze podjęli się niesamowitego wysiłku doprowadzenia prądu do schroniska – kopali rowy, którymi w górę szły kable. Zbudowano oczyszczalnię ścieków, dobudowano toalety, sypialnie i kuchnię, a gontowy dach zmieniono na blachę.

Schronisko bez browara

Dzisiaj funkcjonuje jako Górski Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy (a wśród turystów jako “Schronisko bez browara”), gdzie możemy za bardzo przyzwoitą cenę przespać się w wypasionych warunkach, zjeść śniadanie i nacieszyć się widokami. Na miejsce nie dojedziemy samochodem, co ma swoje plusy, ale prowadzi tam kilka malowniczych, pienińskich szlaków na przykład ten z Jaworek
W okolicy jest co zwiedzać, na przykład wąwóz Homole, czy rezerwat Biała Woda. Niedaleko stąd na Trzy Korony i czeski ser. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko iść i sprawdzić – nie wyszło z owcami, ale na pewno wyszło z ludźmi!

Durbaszka dzisiaj

Durbaszka dzisiaj