Historia podboju najwyższej góry świata

Niech ilustrowana forma nikogo nie zmyli, na pewno nie jest to książka tylko dla dzieci. Warto ją rozważyć szukając prezentu dla kogoś, kto doceni piękne wydanie i pasjonującą historię podaną w ciekawy sposób.

Mapy, ciekawostki, podstawowe pojęcia świata Wielkich Gór, szczegółowy plan ataku szczytowego w ilustrowanej, często ikonograficznej formie. To cenna pigułka wiedzy na temat himalaizmu, dobry początek do dalszych lektur. Nawet dla osoby, która przeczytała na pokrewne tematy kilkadziesiąt książek to interesująca pozycja, porządkująca zdobytą wcześniej wiedzę.

Ale przede wszystkim to historia dwóch niezywkłych ludzi – wspinaczy Edmunda Hillarego i Tenzinga Norgaya. Dzięki książce skromny pszczelarz z Nowej Zelandii i nepalski pasterz stają się postaciami z krwi i kości, łowcami przygód, bohaterami i przyjaciółmi.

Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia

Przybliżenie postaci Tenzinga Norgaya jest o tyle ważne, że przez długi czas nie fukncjonował on w naszej świadomości, jako pierwszy zdobywca Góry Gór. Nie był przecież ustosunkowanym przedstawicielem bogatego świata, tylko nepalskim pastuchem. Przywrócenie mu właściwego miejsca w historii podboju najwyższej góry świata rozszerza nasze spojrzenie na temat himalaizmu i tego, kto dźwigał ciężary, a kto odbierał medale.

Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia

„Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia”, Alexandra Stewart, Joe Todd-Stanton, wydawnictwo Wilga, Warszawa 2019