Czerwony szlak z Krynicy do Rytra jest bardzo malowniczą częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB). Cała trasa jest dość długa, ale można ją podzielić na parę etapów i iść cały weekend, śpiąc w schroniskach po drodze: Jaworzynie Krynickiej, Bacówce na Wierchomli czy na Hali Łabowskiej.

Informacje o trasie:

Długość trasy: 29 km
Czas przejścia z Krynicy do Rytra: 9,24 h
Czas przejścia z Rytra do Krynicy: 9,38
Podejścia: 1192 m
Zejścia: 1450 m
Kolor szlaku: czerwony – Główny Szlak Beskidzki (GSB)
Podłoże: głównie leśny szlak, trasa nie nadaje się pod wózek

Trasy na weekend, górskie szlaki, alerty pogodowe – więcej o górach na naszym profilu na Facebook

Dojazd do szlaku:

Samochód:

Opisany szlak zaczyna się przy przecięciu ulicy Czarny Potok w Krynicy. Można zaparkować w pobliżu pętli autobusowej, gdzie zatrzymuje się Szwagropol z Krakowa, podejść około 1,5 kilometra, albo podjechać busem, który często kursuje z centrum Krynicy.

Można też podjechać pod parking pod koleją gondolową w Krynicy – Czarnym Potoku. Miejsc parkingowych w okolicy jest ich kilka, w tym bezpłatny (niestrzeżony). Mniej wytrwali mogą sobie skrócić nieco trasę, wyjeżdżając na Jaworzynę kolejką, albo dochodząc zielonym szlakiem przez Schronisko na Jaworzynie Krynickiej.

Wybierając samochód trzeba pamiętać, że w drodze powrotnej albo będzie trzeba wrócić z Rytra do Krynicy busami (z przesiadką w Nowym Sączu), pociągiem, albo zrobić cały szlak w drugą stronę.

Autobus:

Krynica jest bardzo dobrze połączona z Nowym Sączem, a rozkłady w sieci są przejrzyste i aktualne. Na pętlę Czarny Potok dojeżdża krakowski Szwagropol, busy lokalne zatrzymują się w centrum Krynicy.

Pociąg:

Do Krynicy z Nowego Sącza prowadzi malownicza trasa kolejowa wzdłuż doliny Popradu. Jedna z najpiękniejszych w Polsce. Mijamy nią Rytro, Piwniczną, Żegiestów-Zdrój i Muszynę. Warto jednak pamiętać, że  w Muszynie zmienia się kierunek jazdy i przepinane są lokomotywy, co wydłuża trasę o ponad kwadrans do półtorej godziny.

Dworzec PKP i PKS w Krynicy-Zdroju stoją nieco na uboczu kurortu, aby skorzystać z regionalnej komunikacji trzeba podejść kilkaset metrów do głównej ulicy.

Charakterystyka:

  • Trasa jest długa, ale niewymagająca – nie ma tam ostrych podejść czy trudnych odcinków. Najostrzejsze podejście jest na samym początku i kończy się zdobyciem najwyższego punktu na trasie – Jaworzyny Krynickiej (1144 m n.p.m.), potem czekają nas znacznie mniejsze podejścia na Czubakowską (1082 m. n.p.m.), Holę (978 m. n.p.m.), Halę Łabowską (1021 m. n.p.m.) i Wierch nad Kamieniem (1083 m. n.p.m.).
  • Szlak prowadzi przez jedno z dwóch głównych pasm Beskidu Sądeckiego. Trasę można podzielić na mniejsze odcinki, korzystając z obiadów lub noclegów w schroniskach – po drodze mijamy schronisko na Jaworzynie Krynickiej (z czerwonego szlaku za Jaworzyną Krynicką nadkładamy 10 minut drogi zielonym szlakiem); bacówkę nad Wierchomlą (skręcamy z czerwonego szlaku na górze Runek i idziemy pół godziny niebieskim szlakiem), schronisko Hala Łabowska, położone dokładnie w połowie Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz prywatne schronisko górskie Cyrla, godzinę od Rytra
  • Trasa prowadzi głównie przez lasy, po drodze mijamy wiele malowniczych i pięknych miejsc. Przy Wierchu nad Kamieniem można skręcić w prawo i zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią, z Hali Barnowskiej widzimy Nowy Sącz i ostatnie pasma Beskidu Wyspowego, a z Jaworzyny Kokuszczańskiej rozciąga się urokliwa panorama na Tatry.
  • W okolicy Hali Łabowskiej znajduje się baza partyzantów z II Wojny Światowej; kręcono tam film „Obława”.
  • Pod sam koniec trasy, za Chatą Górską Cyrla, można trzymać się drogi, zamiast iść za szlakiem i trafić na Zamek w XIII wieczny zamek Rytrze.

Mapa i profil trasy:

 

Zachód słońca i panorama ze schroniska Jaworzyna Krynicka:
Jaworzyna Krynicka

Lasy między Jaworzyną a Czubakowską:
Jaworzyna Krynicka

Polana Gwiaździsta na szlaku z Runku do Bacówki nad Wierchomlą:Polana Gwiaździsta

Bacówka nad Wierchomlą – panorama spod schroniska:Bacówka nad Wierchomlą

Hala Łabowska zimą – równo w połowie Głównego Szlaku Beskidzkiego:
Hala Łabowska

Polowanie na borówki na Hali Barnowskiej: Hala Barnowska

Tatry w zachodzącym słońcu – widok z Jaworzyny Kokuszczańskiej:Jaworzyna Kokuszczańska