Pierwsza biografia wybitnego polskiego himalaisty, mistrza stylu alpejskiego, wielbiciela wolności, minimalistycznych wypraw, poszukiwacza przygód i nowych dróg.

Muszę przyznać, że z trudnych do określenia powodów książka miejscami mnie męczyła. Co dziwne, bo wcześniejsze książki McDonald zazwyczaj wprost pochłaniałam. Może był to efekt zbyt wysokich oczekiwań, ale lektura pozostawiła dużo niedopowiedzeń, o niektórych wydarzeniach ledwie wspomniano (jak np. o wyprawie na Nanga Parbat) a może po prostu jest jak sam jej bohater, który nie daje się do końca poznać i pokazuje tylko to, co pokazać chce.
 
Kurtyka. Sztuka wolności
 

Zawsze ciekawy, chociaż miejscami irytujący jest również punkt widzenia cudzoziemki piszącej o polskich realiach, nawet, jeśli doskonale je zna.

Ale świetnie, że książka powstała, że Wojciech Kurtyka – idywidualista, perfekcjonista doczekał się swojej biografii. To, co z niej zapewne najmocniej zapamiętam, to słowa, jakie Kurtyka skierował do swojego syna – „więc wystraczy ci, że będziesz przeciętny?”. Bo Kurtyka od samego początku przeciętnym nie był, nawet na tle barwnej społeczności polskich wspinaczy.
 
Bernadette McDonald „Kurtyka. Sztuka Wolności”, Agora, 2017
 

Trasy na weekend, górskie szlaki, alerty pogodowe – więcej o górach na naszym profilu na Facebook!