Szczawnica to miejsce niezwykłe. Tu zaczyna się kilka szlaków w Beskid Sądecki, stąd można ruszać w Pieniny, spłynąć Dunajcem czy przejechać się rowerem do Czerwonego Klasztoru, doliną tegoż Dunajca, a w co drugim domu można znaleźć przyzwoity nocleg. 
Oczywiście Szczawnica w letni weekend zmienia się w turystyczne piekło, ale przez resztę roku jest przyjemnie i spokojnie. 

Jednodniowa pętla przez Bereśnik to przyjemna trasa dla początkujących. Do samego schroniska pod Bereśnikiem da się wyjechać wózkiem, chociaż jest dość stromo – robiliśmy tę trasę zimą,  jej opis znajdziecie tutaj

A teraz do rzeczy! 

Informacje o trasie: 

  • Długość: 8,6 km
  • Podejścia: 416 m
  • Zejścia: 416 m
  • Czas wyjścia przejścia całej pętli: 03:00 h
  • Kolor szlaku: w samej Szczawnicy idziemy w stronę Domu Zdrojowego szlakiem żółtym i niebieskim. Przy muzeum, tam, gdzie niebieski odbija w prawo, kierujemy się w górę żółtym (niebieskim będziemy wracać w to samo miejsce). Żółty doprowadzi nas na sam szczyt Bereśnika, przez górę Bryjarkę. Jeśli chcemy ominąć Bryjarkę, możemy w miejscu, gdzie żółty szlak skręca w lewo iść dalej prosto ulicą Języki (na niektórych mapach oznaczona jako Jeżyki) – wtedy również dotrzemy do schroniska, ale istnieje duże ryzyko, że wejdziemy komuś na posesję (my raz wylądowaliśmy pod cudzym domem). Po szczycie Bereśnik szukamy szlaku łącznikowego, który prowadzi przez las. Na mapie poniżej zaznaczone na czarno, na żywo w lesie na czerwono. Z lasu wychodzimy na drogę, którą wiedzie szlak niebieski. I nim idziemy aż do zamknięcia pętli pod Domem Zdrojowym.
  • Dojazd do szlaku: 
    Szczawnica jest dość długa, gdy jedziemy busem najlepiej wysiąść w centrum, przy „Halce” – gdy jesteśmy przy Urzędzie Miasta, wiemy, że dojechaliśmy za daleko. Podróżujący samochodem najlepiej niech szukają parkingu w okolicy ulicy Zdrojowej – przy Halce skręcamy w górę, w stronę Domu Zdrojowego. Jest tam kilka parkingów, w większości płatnych. 

 

 

Mapa i profil trasy: 

 

 

Po drodze mijamy parę ciekawych miejsc – schronisko górskie pod Bereśnikiem serwuje jedną z lepszych, górskich kuchni z widokiem na Małe Pieniny oraz Tatry (przy dobrej pogodzie). Noclegi w standardzie schroniskowym i pole namiotowe nieopodal.
Przy niebieskim szlaku znajduje się restauracja Czarda, a tuż za nią wodospad Zaskalnik. Tuż przy wyjściu na niebieski szlak warto nadłożyć parę metrów drogi i odwiedzić Sewerynówkę. 

Szlak ze Szczawnicy do bacówki pod Bereśnikiem jest naprawdę malowniczy: Szlak na Bereśnik

Bacówka pod Bereśnikiem latem:Bacówka pod Bereśnikiem

Do zajazdu „Czarda” i wodospadu Zaskalnik prowadzi czerwony szlak, dość słabo oznakowany: Szlak do Czardy

Gdy widzisz ule, to wiesz, że jesteś na dobrej drodze:Szlak do Czardy

Wystarczy nadłożyć odrobinę drogi na niebieskim szlaku i możemy odwiedzić Sewerynówkę: Sewerynówka

Do czardy