Środowa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego zasiała niepewność wśród prowadzących agroturystyki i górskie schroniska. Od soboty, 7 listopada noclegi w hotelach są dostępne jedynie dla osób podróżujących służbowo. Niejasna interpretacja sprawia, że część górskich schronisk wychodzi z założenia, że nie jest hotelami, część zamyka swoje podwoje do końca listopada, a część nie przyjmuje rezerwacji, nerwowo czekając na rozporządzenie.

A rozporządzenie, podobnie jak kilka razy w ostatnim półroczu, nie pojawia się na stronach rządowych. Według obietnicy miało się pojawić w czwartek w południe. 24 godziny później nadal nie ma na ten temat żadnej wiadomości. Być może zostanie opublikowane, zgodnie ze zwyczajem, godzinę przed północą, nie dając szans na zmianę planów ani prowadzącym działalność, ani turystom.

Z racji tego, że może być to ostatni weekend w tym roku, kiedy można obudzić się ponad chmurami, postanowiliśmy obdzwonić ponad 20 beskidzkich schronisk z pytaniem, jak podchodzą do potencjalnych ograniczeń. “Nie wiem”, “chaos”, “nie mamy pojęcia, na czym stoimy” to najczęściej pojawiające się odpowiedzi. Udało się jednak zdobyć kilka jasnych deklaracji i cennych informacji, które mogą pomóc turystom w określeniu planów na weekend. Pełna lista poniżej:

Gorce:

Koliba na Łapsowej Polanie
Od soboty 07.11 prowadzi sprzedaż z okienka na wynos, od soboty wracają też noclegi dla osób podróżujących służbowo

Bacówka PTTK na Maciejowej
Bufet serwuje dania na wynos, natomiast na chwilę obecną noclegów nie przyjmuje;

Schronisko na Turbaczu
Dania wydawane są na wynos. Noclegi w schronisku możliwe są jedynie do piątek 06.11, od soboty schronisko nie przyjmuje już nocujących turystów.

Schronisko na Starych Wierchach
Na stronie i fanpage brak świeżych informacji. Telefon milczy, ale z racji tego, że schronisko jest prowadzone przez ten sam podmiot co Turbacz, można zakładać, że zasady są również takie same.

Beskid Żywiecki

Schronisko PTTK na Hali Krupowej 
Na najbliższy weekend w schronisku brak jest miejsc noclegowych, schronisko czeka na decyzję rządu.

Markowe Szczawiny 
Przyjmowane są rezerwacje na noclegi, chociaż na najbliższy weekend od soboty brak już miejsc. Posiłki wydawane są jedynie na wynos

Schronisko na Hali Miziowej 
Schronisko przyjmuje noclegi jedynie na piątek, na chwilę obecną nie wiadomo, jak będzie wyglądała kwestia noclegów w weekend, nie są przyjmowane rezerwacje na sobotę.

Schronisko górskie na Hali Rysianka 
W obszernym wpisie na Facebook schronisko informuje, że na chwilę obecną odwołuje rezerwacje od soboty. Jednocześnie właściciele obiektu zaznaczają, że gdyby rząd zmienił decyzji, to dotychczasowe rezerwacje pozostają bez zmian (wszystkie miejsca w schronisku są zarezerwowane)

Hala Lipowska 
Wydawanie posiłków z okienka. Noclegi bez zmian, schronisko przyjmuje rezerwacje, z tym, że na najbliższy weekend brak już miejsc.

Bacówka na Krawcowym Wierchu 
Na chwilę obecną schronisko serwuje posiłki z okienka na wynos. Jeśli chodzi o noclegi, to załoga czeka na popołudniową decyzję rządu

Bacówka PTTK na Rycerzowej 
Załoga schroniska czeka na popołudniową decyzję rządu, póki co nie wiadomo co będzie z noclegami na weekend.

Schronisko na Hali Boraczej 
Schronisko przyjmuje na noclegi, są jeszcze wolne miejsca na najbliższy weekend. Kuchnia działa, posiłki wydawane są z okienka

Schronisko górskie PTTK na Wielkiej Raczy 
Na najbliższy weekend w schronisku brak jest miejsc, ale zarezerwowane noclegi będą realizowane. Schronisko prowadzi sprzedaż posiłków i napojów na wynos. 

Schronisko PTTK na przełęczy Przegibek
Schronisko na fanpage informuje, że od soboty do 29 lilstopada nie udziela noclegów. Czynny zostaje bufet, ze sprzedażą posiłków i napojów na wynos.

Beskid Śląski

Barania Góra 
Na chwilę obecną noclegi działają, kuchnia serwuje również dania na wynos.

Schronisko Klimczok 
Na chwilę obecną schronisko nie przyjmuje rezerwacji na noclegi. Kuchnia jest czynna, serwuje dania na wynos.

Schronisko PTTK Szyndzielnia 
Schronisko nie udziela noclegów; nie można w nim korzystać z toalet. Kuchni działa, wydawane sa posiłki na wynos

Beskid Sądecki

Schronisko na Przehybie 
Rezerwacje są przyjmowane, są jeszcze miejsca na najbliższy weekend. Działa kuchnia, serwuje dania na wynos

Schronisko Górskie PTTK Jaworzyna Krynicka 
Schronisko przyjmuje noclegi, są jeszcze miejsca na najbliższy weekend. Kuchnia również działa, dla gości z zewnątrz posiłki wydawane są z okienka, dla nocujących w obiekcie dostępna jest sala wspólna.

Schronisko PTTK Na Hali Łabowskiej 
Na chwilę obecną nie wiadomo. Czekają na szczegóły rozporządzenia.

Bacówka nad Wierchomlą 
Na chwilę obecną w bacówce na weekend zarezerowowane są wszystkie miejsca. Wstęp do budynku schroniska tylko dla osób zameldowanych, nie skorzystacie więc z np. toalet. Na turystów czekać będzie kuchnia na wynos (od 10 do 17)